Kolejowe Zakłady Łączności w Bydgoszczy dostarczą PKS Poznań S.A. system informacji pasażerskiej oraz zarządzania ruchem na stanowiskach peronowych. System wesprze infrastrukturę najnowocześniejszego w Polsce dworca autobusowego, który powstaje w ramach Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu.

1 sierpnia br. Kolejowe Zakłady Łączności spółka z o.o. podpisały umowę na „Kompleksowe wyposażenie dworca PKS Poznań S.A. w System Informacji Pasażerskiej oraz Systemy Zarządzania Ruchem na stanowiskach peronowych”.

W ramach tego projektu spółka dostarczy PKS Poznań S.A. tablice stanowiskowe wyposażone w czujnik zajętości miejsca, tablicę wjazdową dla kierowców, tablice zbiorcze Odjazdy/Przyjazdy, bramkę służącą do identyfikacji autobusów wjeżdżających na teren dworca na podstawie tablic rejestracyjnych, automatyczną informację megafonową typu tekst to speech, urządzenia serwerowe zarządzania informacją pasażerską oraz oprogramowanie niezbędne do zintegrowanego funkcjonowania ww. urządzeń.

Wszystkie te urządzenia będą monitorowane i sterowane z centrum zarządzania ruchem. Dyspozytor będzie m.in. otrzymywał informację w jakim czasie autobusy wyjeżdżają na stanowiska i kiedy je opuszczają. Dodatkowo, na tablicy wjazdowej dla kierowców będzie mógł wyświetlać dowolne komunikaty specjalne, w tym te, na którym stanowisku kierowca ma się ustawić.

Dworzec zostanie wyposażony w najnowocześniejsze w Europie tablice typu LED, LCD i LCD-TFT, czyli monitory wysokich rozdzielczości.

Tablice te będą spójne technologicznie, stylistycznie, jak również pod względem sposobu prezentacji informacji z systemem informacji pasażerskiej wdrożonym w 2011 roku przez Kolejowe Zakłady Łączności i PKP Informatykę na przyległym dworcu kolejowym.

Termin zakończenia projektu planowany jest na koniec października 2013 roku.