1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tego dnia upamiętniamy żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, którzy nie złożyli broni i nie pogodzili się z okupacją sowiecką Polski po II Wojnie Światowej. Na licznych apelach i uroczystościach Polacy oddają hołd Bohaterom.

 

 

 

Prezes PKP Informatyka Tomasz Miszczuk wziął udział w uroczystościach ku czci Żołnierzy Niezłomnych na Zamku Królewskim w Lublinie, gdzie w latach 1944-1954 znajdowało się więzienie Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

 

Członek Zarządu PKP Informatyka Radosław Zawierucha zapalił znicze i złożył wiązankę od spółki PKP Informatyka w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na wojskowych Powązkach.

 

Od 1 do 15 marca na Dworcu Warszawa Centralna można zobaczyć wystawę „Czas Niezłomnych”, prezentującą postacie i wydarzenia z historii polskiego podziemia niepodległościowego po 1944 roku. W ramach akcji Grupy PKP na dworcach w całej Polsce na nośnikach będących w zasobach PKP S.A. zostaną umieszczone wizerunki Witolda Pileckiego i Danuty Siedzikówny „Inki”. Na dworcach znajdą się także plakaty z kodem QR prowadzącym do strony edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej. W ten sposób Grupa PKP i IPN chcą zachęcić pasażerów, by w trakcie podróży pociągiem zapoznali się z historią Żołnierzy Niezłomnych. Rozpowszechniane będą także broszury przygotowane przez IPN. Projekt graficzny kampanii przygotowała PKP Informatyka. Zachęcamy do przeczytania informacji na temat akcji na stronie PKP S.A.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony od 1 marca 2011 roku z inicjatywy śp. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.